Na warsztacie: dalmierz laserowy Nikon Forestry Pro. Jest to dalmierz, który firma Nikon kieruje w głównej mierze do leśników. Czy jest to produkt do wykorzystania tylko i wyłącznie w tej dziedzinie? Postaram się to sprawdzić.

Dane techniczne

Na początek kilka suchych faktów na temat Forestry Pro. Dalmierz pracuje w zakresie od 10 do 500 metrów i ma dokładność pomiaru rzędu 0,5 metra dla odległości do 100 metrów oraz 1 metr powyżej tej odległości.

Dalmierz ten jest wyposażony w inklinometr  +/- 89 stopni i dokładności 0,1 stopnia w przedziale +/-10 stopni oraz 1 stopnia w pozostałym zakresie.

Dzięki zainstalowanemu czujnikowi nachylenia dalmierz umożliwia tzw. pomiary pośrednie wysokości czy długości.

Dalmierz Nikon Forestry należy do grupy dalmierzy impulsowych, gdzie odległość wyznaczana jest na podstawie pomiaru czasu jaki potrzebuje impuls laserowy na przebycie drogi do celu i z powrotem. Zaletą tego rozwiązania jest to, że sam pomiar trwa ułamek sekundy. Wiązka jest podczerwona wobec tego bezpieczna i niewidoczna dla ludzkiego oka. Celowanie na punkt realizowane jest za pomocą lunety o 6-krotnym powiększeniu. Optyka w tym produkcie cechuje się względnie dobrą jasnością zapewniając komfortowe naprowadzanie. Samo celowanie, nawet na większe odległości, nie nastręcza żadnych problemów. Jest intuicyjne nawet dla niewprawionych użytkowników. Przyrząd bardzo dobrze leży w dłoni, waży około 200 gram, a jego wykonanie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Na obudowie znajdziemy dwa przyciski oraz przykręcaną pokrywę baterii. Warto tu nadmienić, że obudowa oraz komora baterii jest uszczelniona i zapewnia ochronę do głębokości 1 metra pod wodą (przez 10 min). Wnętrze wypełnione jest azotem co ma zapobiegać parowaniu i skraplaniu się wody w lunecie. W zestawie oprócz kompletu instrukcji znajdziemy również pasek na rękę zapobiegającą przypadkowemu upuszczeniu na ziemię. Miernik zasila jedna bateria typu CR2 o napięciu 3V. Regulacja okularu pozwala na indywidualne dostosowanie ostrości wewnętrznego wyświetlacza.

Na szczególną uwagę zasługuje drugi zewnętrzny wyświetlacz. Jest to dość rzadko spotykane rozwiązanie w tego typu instrumentach. Prezentuje on nam o wiele więcej informacji w porównaniu z ekranem wbudowanym w lunecie, a dodatkowo zapewnia większą czytelność wyników. Oprócz aktualnie zmierzonej wartości np. odległości zredukowanej, możemy podejrzeć rzeczywistą odległość do celu jak i przewyższenie wraz z kątem nachylenia.

Dalmierze impulsowe bardzo często umożliwiają wybór priorytetu celu. Nie inaczej jest w testowanym Nikonie. Do dyspozycji mamy domyślny tryb celu odległego oraz możliwość wyboru priorytetu celu najbliższego. Ten pierwszy używany jest głównie wtedy kiedy mierzymy mając po drodze inne przeszkody takie jak gałęzie drzew, przewody etc. Priorytet celu najbliższego możemy wykorzystać podczas gry w golfa czy podczas pomiaru słupa na pierwszym planie w gęstej zabudowie.

Do naszej dyspozycji producent oddał również tryb pomiaru ciągłego gdzie po przyciśnięciu i przytrzymaniu przycisku pomiarowego dalmierz wykonuje pomiary jeden po drugim wyświetlając na bieżąco aktualne odległości.

Gdybym miał wskazać jakiś minus tego produktu to będzie to mocowania do statywu. Mógłby się on przydać podczas pomiarów pośrednich.

Dostępne funkcje

Tyle jeśli chodzi o „hardware” naszego delikwenta. Teraz trochę o tym co przygotował producent w kwestii oprogramowania. Oprócz najprostszej funkcji mierzenia odległości, mamy możliwość skorzystania z połączenia pomiarów odległości oraz kąta pionowego. Do naszej dyspozycji mamy:

  1. Pomiar odległości zredukowanej (poziomej)
  2. Pomiar przewyższenia (wysokości)
  3. Pomiar kąta pionowego.

Oprócz wyżej wymienionych,  dalmierz wyposażony jest w dwa tryby wyznaczania wysokości, które uzyskiwane są na podstawie dwóch lub trzech pomiarów składowych.

Pierwszy to typowy pomiar z wyliczeniem różnicy wysokości pomiędzy pierwszym i drugim celem. Co ciekawe punkty te nie muszą być umieszczone pionowo jeden nad drugim jak i nie muszą znaleźć się w jednej płaszczyźnie z dalmierzem. Podczas całego procesu dwukrotnie mierzona jest odległość oraz kąt nachylenia miernika. Wynik obliczeń pozwala na poznanie różnicy wysokości nawet pomiędzy oddalonymi od siebie obiektami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że konieczne jest każdorazowe odbicie się lasera od mierzonego obiektu, a także o tym, że dalmierz nie powinien zmieniać swojej pozycji pomiędzy pomiarami składowymi.

 forestry_pro_pomiar_06Nikon - pomiar dwupunktowy

Nowością, która trafiła do Forestry Pro jest tzw. pomiar wysokości trzypunktowy. W trybie tym mierzymy dalmierzem wysokość np. drzewa w oparciu o 3 pomiary składowe. W pierwszej kolejności celujemy poziomo do pnia i wykonujemy pomiar. Analogicznie postępujemy celując do podstawy drzewa i jego wierzchołka. Podczas tego pomiaru odległość mierzona jest tylko raz (poziomo), a wysokość obiektu wyznaczana jest ze zmierzonych kątów pionowych. Przy wykorzystaniu tej funkcji ważne jest aby mierzone punkty były w jednej linii pionowej. W przeciwnym razie obliczona wartość obarczona będzie błędem.

forestry_pro_pomiar_03Nikon - pomiar trzypunktowy

Test terenowy

Dalmierz postanowiliśmy przetestować w kilku typowych sytuacjach. Naszym zadaniem będzie pomiar odległości gdzie sprawdzimy zasięg urządzenia oraz pomiar wysokościowy drzewa.

Zasięg

Podczas testów miałem okazję sprawdzić dalmierz w różnych warunkach. Bez większych kłopotów udało się uzyskać deklarowane przez producenta 500 metrów  przy założeniu, że mierzyliśmy do celów mających dobre właściwości odbijające. Mierząc w słoneczny dzień do obiektów niejednolitych takich jak korona drzew, dalmierz pozwolił na zmierzenie dystansu pomiędzy 400 a 450 metrów, co uważam za bardzo dobry wynik. Przy konstrukcjach wąskich takich jak kratownice udało się uzyskać wynik rzędu niespełna 300 metrów co też należy uznać za przyzwoitą wartość.

Wysokość drzewa zmierzymy korzystając z pomiaru dwupunktowego. Cały pomiar sprowadza się do wybrania funkcji za pomocą przycisku MODE, a następnie do wycelowania i pomierzenie dwóch punktów. Zaraz po tym jak wykonamy drugi pomiar na wyświetlaczu będziemy mogli zobaczyć wynik obliczeń.

Wysokość drzewa - pomiar

Jaka jest wysokość tego drzewa?

pomiar-drzewo-1

Celujemy do podstawy drzewa.

pomiar-drzewo-2

Celujemy do wierzchołka drzewa.

pomiar-drzewo-3

Otrzymujemy wynik. W naszym przypadku jest to 13.4 metra wysokości.

 

Zastosowania dalmierza Nikon Forestry Pro

Chyba jednym z najczęstszych zastosowań tego produktu, obok pomiaru wysokości drzew i tym podobnych elementów, będzie pomiar dystansu pomiędzy  obiektami. Wszędzie tam gdzie zajdzie potrzeba szybkiego określenia odległości pomiędzy budynkami, konstrukcjami czy elementami krajobrazu, dalmierz Nikon spisze się wyśmienicie.

Miernik ten znajdzie zastosowanie również do pomiarów długości granic działek czy użytków oraz np. powierzchni szkód wyrządzonych przez zwierzynę. Wystarczy na załamaniach obszaru wbić tyczkę lub umieścić inny cel, aby bardzo szybko określić odległość pomiędzy kolejnymi punktami. Uzyskane wyniki możemy wykorzystać jako składowe do określenia sumarycznej powierzchni mierzonego areału. O tym jak pomierzyć i  obliczyć powierzchnię nieregularną można przeczytać w tym wpisie.

 

Dzięki temu, że dalmierz posiada funkcje pomiaru wysokości z wykorzystaniem czujnika nachylenia, możemy go użyć np. przy pomiarze wysokości linii napowietrznych. Dzięki lunecie o sześciokrotnym powiększeniu, wycelowanie do kabla jest bardzo łatwe i proste. Podobnie sytuacja wygląda wtedy kiedy mierzymy do oddalonego słupa, wieży czy masztu.

Przykład zastosowania Nikon Forestry Pro

Przykład zastosowania Nikon Forestry Pro

Pomiar do słupa

Podsumowanie

Kilka słów podsumowania. Nikon Forestry Pro to bardzo udana konstrukcja. Dalmierz jest ergonomiczny i przyjazny użytkownikowi. Wyróżnikiem jest zewnętrzny ekran dając duży komfort przy odczycie wyników. Jest to bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy potrzebują nieskomplikowanego przyrządu do szybkich pomiarów dużych odległości czy wysokości.

Zalety:

– zewnętrzny ekran

– wodoszczelność

– kompaktowe rozmiary

– duża ilość funkcji pomiarowych

– prostota obsługi

– łatwość i szybkość wykonywania pomiarów

Wady:

– do niektórych zadań, dokładność pomiaru może być zbyt niska

– pomiar minimum od 10 metrów

– brak gwintu do statywu

Autor: Paweł Chrzanowski

Co o tym sądzisz ?

You must be logged in to post a comment.